top of page
  • Anna Grzesik

4 NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY W DOMU, CZYLI W CO WARTO INWESTOWAĆ PODCZAS URZĄDZANIA WNĘTRZA.

Rzadko kiedy nasz budżet na urządzenie wnętrza jest nieograniczony. Zakupy asortymentu do domu to istna sztuka wyboru, żonglerka pomiędzy wieloma elementami układanki, podczas której zdajemy sobie sprawę, z ilu elementów składa się nasz dom. Okazuje się on studnią bez dna i niekontrolowane zakupy mogą przynieść rozczarowanie, zamiast wymarzonego efektu. Niestety często urządzający swoje domy, bagatelizują finalne elementy wykończenia wnętrz. Oczywiście zazwyczaj wlicza się w niego typowo budowlane prace i stałe elementy, takie jak podłoga, kafle w łazience czy drzwi. Resztę jakoś się urządzi, przecież krzesła, lampy i inne meble nie są aż takie drogie i zawsze można je wymienić. Nic bardziej mylnego. Takie nastawienie niestety często skutkuje tym, że przez 10 lat mieszkamy w niedokończonym wnętrzu lub z meblami, których nie lubimy, które kupiliśmy po jak najniższej cenie, kiedy budżet był już mocno uszczuplony.


Jednak, kiedy zależy nam na efektownym wnętrzu, musimy pamiętać o jednym – urządzanie domu, jest jak ubieranie siebie. Porządna torebka i wyjątkowe buty, mogą ożywić banalny strój. W tym wypadku, meble wolnostojące i lampy to właśnie te „modowe dodatki”, natomiast „bazowy (banalny) strój”, to duże płaszczyzny domu. Pewnie wiele osób nie zgodzi się ze mną, upierając się przy inwestowaniu w trwałe elementy wnętrza, takie jak podłoga, tynki dekoracyjne, ponieważ te będą na lata. Owszem, będą, nie namawiam tu do kupowania tandety, która będzie się rozpadać po roku użytkowania, jednak zbyt często widziałam wnętrza, w których właścicielom zabrakło już budżetu na wykończenie domu właśnie czymś wyjątkowym i pośród podłóg w cenie 300zł/m2, drogich kamieni na ścianach i złotych tynków, stały kiczowate, tanie meble, które psuły cały efekt i sprawiały, że wnętrze było nijakie. W takim przypadku, piękne tynki i podłogi nie obronią wnętrza, ale odwrotnie już tak. Niepozorne podłogi, czy ściany pomalowane zwykłą farbą w ciekawym kolorze, przyozdobione wyjątkowymi meblami i lampami, pozwolą by wnętrze zyskało charakter i indywidualność. Także zachęcam do bacznego przyjrzenia się swojemu budżetowi i pozostawienia sobie wolnej puli na istotne elementy wnętrza, które je zdefiniują. Poniżej przedstawiam Wam moją subiektywną listę priorytetową, rozpoczynając od najważniejszych elementów domu, na których nigdy nie warto oszczędzać:


1) Krzesła i fotele – to one są niejako „biżuterią” domu (wraz z oświetleniem), zazwyczaj wybieramy opcję bezpieczną, neutralną pozbawiając je mocy. Potrafią bardzo zepsuć ogólny efekt, ale także dodać charakteru pomieszczeniu. Proponuję zainwestować w niebanalne krzesła, fotele, nie bać się mocnych kształtów, kolorów i niecodziennych materiałów.


2) Lampy - oprócz oczywistych funkcji jak doświetlenie wnętrza i stworzenie określonej atmosfery, lampy są kropką nad 'i' wnętrza. Źle dobrana lampa, to znaczy, nieodpowiednich gabarytów, w nieodpowiednim stylu czy materiale, może zepsuć efekt końcowy starannie wypracowanego projektu. Dlatego warto potraktować lampy na równi z krzesłami i fotelami, zestawić je razem i zobaczyć jak będą się komponowały.


3) Sztuka (czasem wyjątkowy obraz czy rzeźba, może stanowić ważny element domu) – na tym najczęściej oszczędzamy, zadowalając się reprodukcjami zakupionymi w Internecie lub, o zgrozo, pomijając zupełnie ten aspekt wnętrza. Dobrej jakości sztuka zakupiona w galerii lub bezpośrednio od artysty, stanowi nie tylko ciekawą dekorację (gdyż tu równie dobrze, można by nakleić kawałek tapety), a punkt kontemplacyjny - jest punktem odniesienia rozmów, zapytań gości, opowieści o artyście, punktem, w który można wpatrywać się godzinami i za każdym razem odnajdywać nowe detale, zapominając się i relaksując. Dlatego tak ważna jest autentyczna sztuka, która posiada fakturę, pociągnięcia ludzkiej ręki, ślady pozostawione przez twórcę, które możemy odkrywać i analizować.


4) Stoły i blaty kuchenne – tu nie możemy zgadzać się na imitacje, gdyż wszelkie podróbki materiałów obniżają ogólne poczucie luksusu we wnętrzu, są to miejsca, które bezpośrednio dotykamy, podświadomie oceniając jakość.


Oczywiście optymalne byłoby zainwestowanie w każdy element wnętrza, jednak kiedy nie jest to możliwe, warto wiedzieć, co może sprawić, że nasz dom stanie się wyjątkowy.


Żródła fotografii: www.kellywearstler.com, www.trendtablet.com, www.driade.com, www.chernerchair.com

Commentaires


bottom of page