top of page
  • Anna Grzesik

7 SPOSOBÓW NA PRZEMIANĘ WNĘTRZA W HARMONIJNĄ OAZĘ.


Wiosną mamy dodatkową siłę do działania. Słońce napełnia nas pozytywną energią, a mocno oświetlona wiosennym światłem przestrzeń naszego domu, ujawnia swoje mankamenty, zachęcając do zmian. Rozkwitające kwiaty zapraszają swoimi zapachami i kolorami do postawienia ich na stół, a wiosenne porządki, dają okazję do zastanowienia się nad tym, czy przypadkiem czegoś nie warto zmienić w naszym otoczeniu. Mamy dość ciężkich koców, ciemnych tkanin w kratę o grubym splocie, które jednak tak przytulnie otulały nas w zimowe wieczory. Potrzebujemy lekkości, świeżości i zmian. Dlatego też, chciałabym podzielić się z Wami kilkoma sposobami na stworzenie harmonijnej przestrzeni własnego domu, tak by był pełen oddechu, harmonii i piękna. W końcu wiosna to idealny czas na zmiany!


1) ZDECYDUJ SIĘ NA KOLORY „TŁA” I „AKCENTÓW”

Czasami mamy ochotę na zmianę koloru, na coś zdecydowanego i intensywnego. Szczególnie, kiedy magazyny wnętrzarskie i modowe krzyczą barwnymi kompozycjami, a nam znudziła się już wszechobecna szarość, czy beż. Jednak … no właśnie. Czy warto ryzykować? Idealnym rozwiązaniem na okresową potrzebę koloru we wnętrzu jest uaktualnienie go w dodatkach i kwiatach. Nic tak nie rozpromienia wnętrza, jak piękny bukiet świeżych kwiatów w naszym ulubionym kolorze. Kolejnym dobrym elementem ożywiającym wnętrze, są zasłony i poduszki. Dla bardziej odważnych może być to drobny mebel tapicerowany - krzesło/pufa (meble te można tapicerować zawsze na nowo), a jeszcze lepszym rozwiązaniem - dzieło sztuki.


Projekt-Anna Grzesik

Źródło-Pinterest


2) WYZNACZ STREFY I ZDEFINIUJ JE WYRAŹNIE

W harmonijnym wnętrzu wszystko ma swoje miejsce. Wyznacz w domu strefy, które są dla Ciebie istotne. Stwórz kącik do czytania, spokojne miejsce do pracy zdalnej, czy przestrzeń do relaksu. Dobrym sposobem na to są dywany, które optycznie pokazują granicę strefy.

Projekt-Anna Grzesik

Źródło Pinterest


3) WYRZUĆ SYNTETYKI I ZASTĄP JE NATURALNYMI MATERIAŁAMI

Nasza skóra jest bardzo wrażliwa na materiały z jakimi się styka. Tak jak nieprzyjemnie jest nosić ubrania z poliestru, tak samo niekomfortowo jest przykrywać się sztucznym kocem, czy nakładać na stół akrylowy obrus. W miarę możliwości, zastąp plastikowe panele podłogowe drewnem, poliestrowe zasłony lnianymi lub bawełnianymi a sztuczne rośliny naturalnymi. Wnętrze będzie "oddychało", dosłownie i w przenośni.

Źródło Pinterest

Źródło Pinterest


4) ZAPROŚ SZTUKĘ DO WNĘTRZA

W większości domów na ścianach wisi, zamiast pięknych obrazów, telewizor, eksponowany niczym Mona Lisa w Luwrze. Warto aby na ścianach pojawiły się również obrazy. Potrafią odmienić nawet najzwyklejszą przestrzeń, dodają energii swoimi barwami, uspokajają kojącymi aranżacjami martwej natury lub przenoszą nas w odległe pejzaże. Znajdź obrazy, grafiki, które sprawiają Ci przyjemność, których kompozycja Cię uspakaja, przypomina coś przyjemnego. Wiele abstrakcji nawiązuje do natury, warto postarać się o takie kompozycje. Dla odważniejszych, ciekawym rozwiązaniem są rzeźby różnych rozmiarów, przełamują proste linie i dodają wnętrzu niebanalnego uroku.

Projekt-Anna Grzesik

Źródło Pinterest


5) KONTRASTY

Odczuwamy wnętrza głównie poprzez dotyk i wzrok. Nasz zmysł dotyku cierpi w codzienności płaskich powierzchni ekranów dotykowych i materiałów syntetycznych. Zadbaj o to, aby dom wypełniony był doświadczeniem dotyku, wielością materiałów, struktur, tkanin. Aby to uzyskać, skup się na kontrastach. Zestaw błyszczące z matowym, gładkie z chropowatym, miękkie z twardym, proste z obłym, wklęsłe z wypukłym, zachowując podobną paletę barwną.

Projekt-Anna Grzesik

Źródło Pinterest


6) UMIAR

W harmonijnym wnętrzu liczy się umiar. Jest to sztuka opanowana przez profesjonalistów. Doskonale wiemy, kiedy powiedzieć stop, gdzie zachować pustkę, a które przestrzenie wypełnić. Gdzie odważyć się na mocny akcent, a gdzie, na delikatną grę struktur. Dla laika, jest to najtrudniejsza kwestia. Zbyt wiele inspiracji potrafi przytłoczyć, a zastosowanie ich „naraz” we własnym domu, kończy się estetyczną katastrofą. Dlatego też warto pamiętać o tym, aby zachować umiar. Ograniczyć paletę barwną oraz dekoracje i postawić na jakość, a nie ilość dodatków.

Projekt-Anna Grzesik

Źródło Pinterest


7) MOTYW PRZEWODNI

Zadbaj o to, by wnętrze miało jakiś motyw przewodni. Zbyt wiele koncepcji, zbyt dużo inspiracji powoduje zamęt. Nie trzeba się decydować na konkretny styl. Zastanów się nad motywem przewodnim. Co może być takim motywem? Np. natura, a jeszcze konkretniej np. las. Może nim być dzieło sztuki, konkretna roślina, kształty czy materiał. Ważne, by trzymać się określonego klimatu i przy doborze kolejnych elementów, zadać sobie pytanie, czy dany mebel, element jest w tym charakterze, czy nie? Czy pomoże urealnić moją koncepcję, czy zaburzy mi ją? Są to dość abstrakcyjne pojęcia w kontekście bardzo konkretnych działań dekoracyjno-remontowych, natomiast gwarantuję, że dobrze zdefiniowana koncepcja-klimat, ułatwi Wam pracę nad wnętrzem i zaoszczędzi mnóstwo czasu.

Projekt-Anna Grzesik

Źródło Pinterest


Powodzenia!


Comments


bottom of page